Governor Ben Ayade Dish Out Another 190 Appointments

In Breaking News, Politics

By Archibong Jeremiah

The Cross River State Governor, Sen. Ben Ayade has made another 190 appointment.

The list which was made available earlier today was signed by Mr. Christian Ita, Special Adviser Media Publicity to the Governor.

The release with the reference number GO/PRESS/012/VOL.I/ 205 reads below.

1. Senator Musa Adede – Chairman, Cross River State Security Trust Fund.

2. Mr. Bai Thompson – Special Adviser – international investors link.

3. Aboh Solomon Akongfe – Special Assistant – Aviation.

4. Sir Ferdinand Ekana Arop – Snr. Special Assistant, Business Development.

5. Mr. Robert Obi – Snr. Special Assistant, Industrial Development..

6. Sir Gerald Esin – Snr. Special Assistant, Development Planning.

7. Attary Ugar Moses – Snr. Special Assistant, Animal Husbandry.

8. Mr. Godwin Iwheye-Adie – Snr. Special Assistant, Cala Pharm.

9. Mr. Anthony Ene Bassey – Special Assistant – Refugees Matter.

10. Hon. Ikpeme Ebong – Special Assistant, Essential Services (South).

11. Akinsheye/ – Special Assistant, Essential Services (North).

12. Augustine Alawa – Special Assistant, Agric Produce (Cashew).

13. Agba Joseph Ikwen – Special Assistant, Humanitarian Service (North)

14. Barr. John Ukagu Iqwe- Chairman, Cross River State Banana Company.

15. Paul Bullem Ekpong – Special Assistant – Job Creation.

16. Hon. Albert Agbor Nyiam – Special Assistant – Modern Farming.

17. Hon. Rowland Elemi – Director, Ugep Urban Development Authority.

18. Victor Edet Bassey – Snr. Special Assistant – Special Economic Zone.

19. Mary James Akpet – Member State Scholarship Board.

20. Edict Okpoh Essun – Member Hawkers’ Right Agency.

21. Maurice Offiong – Member Scholarship Board.

22. Michael Ogbeche – Member Equal Opportunity Board.

23. Ededet Ekanem – Member Scholarship Board.

24. Effiom Eyamba – Member Governor’s Taskforce on Quarries.

25. Wils Ekpenyong – Member Anti-Deforestation Task Force.

26. Peter Okoni Eba – Special Assistant Natural Resources.

27. Christian Ayambim Kejuo – Snr. Special Assistant, Inter-Government Relationships.

28. Solomon Igbang – Member Commodity Control Board.

29. Victor Nkom Adi – Member Commodity Control Board.

30. Ngwu John Igele – Member Public Utility Management Agency.

31. Obi Adam Ayuk – Member  Equal Opportunity Board.

32. Barr. Yvonne Abuo – Special Assistant Prosecution.

33. Prince Joseph Ogbor – Chairman, Commodity Control Board.

34. Chief Anthony Okaka – Member Cross River State Banana Company.

35. Joshua Eniang Ani-Ita – Special Assistant Hospitality.

36. Mrs. Alice Achi – Snr. Special Assistant – Women Development.

37. Ekong Kingsley – Special Assistant Agriculture.

38. Bassey, Etim Ani – Snr. Special Assistant Welfare Services.

39. Com. Ekpo O. Ekpenyong – Snr. Special Assistant – Recreational Park Development.

40. Martha Utsunung Agba – Snr. Special Assistant Humanitarian Services.

41. Emmanuel Akpelishi Ukeh – Member Cocoa Regeneration Board.

42. Freedom Ebi Igwe – Member Equal Opportunity Agency.

43. Dr. Christopher Lukpata – Snr. Special Assistant Examinations.

44. Prince Dan Unah – Special Assistant Job Placement (North).

45. Hon. Francis Lukpata – Director Petroleum Control and Regulatory Agency.

46. John Abese – Member Migration Control Agency.

47. Elder Clement Obok – Special Assistant Marine Logistics.

48. Vincent Egbe – Member Scrap Metals Board.

49. Simon Olem Igbang – Member Scholarship Board.

50. Gabriel Obak – Member Tourism Bureau Board.

51. Collins Inya Odey – Member Preservation of State’s Heritage Board.

52. Hon. Martin Usibe – Special Assistant Local Content Development.

53. Ode Augustine Alegu – Special Assistant Agric Investment.

54. Cyprian Uneji – Special Assistant Agric Input Control.

55. Stephen Otem – Member Employment and Local Content Bureau.

56. Helen Lafin – Special Assistant Transport Services.

57. Michael Obun Etan – Special Assistant Developmental Projects.

58. Hon. Stephen Okonu – Special Assistant Logistics.

59. Boniface Odey (Bony Brown) Special Assistant Development Control.

60. Christian Oshie Ojie – Snr. Special Assistant Public Affairs.

61. Kyrian Noah – Member Enterprise Development Agency.

62. Otu Ita Edet Otu – Snr. Special Assistant Fiscal Responsibility.

63. Ekong Kingsley Tom – Special Assistant Agriculture.

64. Obi Adam Ayuk – Member Commodity Control Agency.

65. Ngwu John Igele – Special Assistant Solid Mineral Resources.

66. Victor Nkom Adi – Member Smart City Board.

67. Ada Solomon Igbeng – Special Assistant Urbanisation.

68. Glory Eyo Ekpenyong – Member Food Bank Commission.

69. Mrs. Majori Eyo Asuquo Special Adviser Enterprise Development Funding.

70. Mr. Joseph Ukpong – Senior Special Assistant Sustainable Development Goal.

71. Patience Innocent Ekon – Special Assistant Community Health Services.

72. Hon. Abubakar Efoli – DG Management Development Institute.

73. Mr. Julius Inah – Snr. Special Assistant Local Government Projects.

74. Cyril Omini – Special Assistant Security (Yakurr).

75. Josiah Erasmus Ofem – Member Smart City Board.

76. Mr. Bassey Yanki – Snr. Special Assistant Rural Development.

77. Mr. Patrick Eni (Camera) – Member Scrap Metals Control Agency.

78. Mr. Felix Arikpo – Member Equal Opportunity Board.

79. Ikpi Ikpi Otu – Member Smart City Board.

80. Barr. Godwin Asuquo – DG Scrap Metals Control Agency.

81. Hon. Moses Bisuakefe – Snr. Special Assistant Petroleum Monitoring and Control.

82. Ogar Samuel Ekum – Snr. Special Assistant Special Projects.

83. Ugbong Philip Ubenaye – Secretary Cross River State Housing Board.

84. Cletus Ashikabe – Special Assistant Welfare Services.

85. Banabas Ajinung – Special Assistant Electricity Generation.

86. Benedicta Kakwa – Special Assistant Mobilization.

87. Sunday Ayawa – Member Hawkers’ Right Agency.

88. Ferdinand Alok Orim – Member Scrap Metals Control Agency.

89. Hon. Ebenezer Abua – Special Assistant Social Works.

90. Kingsley Unung – Special Assistant Agro Jobs Creation.

91. John Atete – Special Assistant – New Areas Development.

92. Sunday Ihungu – Special Assistant Agro Value Chain.

93. Linus Okpaka – Special Assistant Pesticide Control.

94. Hon. Thaddeus Ijua – Member Livestock Project.

95. Emmanuel Ikam – Member Clean Energy City Board.

96. Hon. Sunday Eterikang – Special Assistant Food Bank.

97. Hon. Patrick Kayang – Member Farmers Council.

98. Mr. Julius Igba – Special Assistant – Cashew Value Chain.

99. Mr. Peter Akpetue – Member Development Control Agency.

100. Collins Unung – Special Assistant State’s Farm Development.

101. Gerald Ikpe Aleken – Member Smart City Board.

102. Agim Godwin Ugabo – Member Housing Board.

103. Agim Simon Ungwugwaye – Special Assistant Banana Value Chain.

104. Awa, Deborah Ubeloka – Member Safety Regulatory Agency.

105. Iwhobe Emmanuel – Special Assistant Employment Outsourcing.

106. Adie Gabriel Ikpe – Special Assistant Tour Sites.

107. Lawrence Agim – Member Arts and Cultural Heritage Agency.

108. Solomon Utsu – Special Assistant State’s Heritage.

109. Jeremiah Undikeye – Member Art and Cultural Heritage Board.

110. Gerald Aleken – Member Passengers’ Safety Board.

111. Morphy Michael Uko – Special Assistant Green Area Restoration.

112. Ibembe George Wonah – Special Assistant Safety Regulation (Roads).

113. Alada Abang – Member Safety Commission.

114. Moshor John Igbaji – Member Traffic Regulatory Agency.

115. Udey Clement Ikawu – Special Assistant Industrial Development.

116. Hon. Ugbeh Michael Ugbeh – Special Assistant Agro Allied Promotion.

117. Mr. Ogogo Joseph Mmubegi – Special Assistant Groundnut Value Chain.

118. Mr. Sylvester Aruku Ushede – Special Assistant Rice Cultivation (North).

119. Mr. Akwubu Timon Uju – Special Assistant Cocoa Regeneration.

Special Task Force – Inland Waterways

120. Adie, Michael Ugiobe (DCN, RTD.) Chairman.

121. Icha Innocent Ebong – Secretary.

122. Odey, Boniface Oko – Member.

123. Ofem, Peter Ejuba – Member.

124. Odey Veronica Andokie – Member.

125. Obase Emmanuel – Member.

126. Ugbem Anthonia Ubim – Member.

127. Adie Polycarp U – Member.

128. Undiandeye Jonathan Igbo – Member.

129. Evangelist Emmanuel Effiom – Member.

130. Udie, Augustine Ishifundi – Member.

131. Silas Uganapu Beshel – Member.

132. Imelda Alexis Asikpo – Snr. Special Assistant Widow Affairs.

133. Emmanuel Uwakwe – Special Assistant SUBEB Projects Monitoring.

134. Mr.Patrick Odama Obogo – Member Traffic Regulatory Agency.

135. Mr. Andrew Eyam – Special Assistant, Conflict Resolution.

136. Hon. Livinus A. Ekane – Snr.Special Assistant, Farm Technical Support.

137. Benjamin Willis Ubi – Special Assistant Youth Sensitization.

138. Mrs. Lucy Udoh – Snr. Special Assist. Local Government  Pension Matters.

139. Simon N. Uguma – Special Assistant, Resources Management.

140. Odey G. Irandy – Special Assistant, Community Advocacy.

141. Paul Egim – Special Assistant, Food Security.

142. Engr. Peter Awup – Special Assistant, Technical.

143. Ibemebn S. Adoga – Special Assistant, Corporate Affairs.

144. Sunday Majab – Special Assistant, Local Contents.

145. Tony Monjuk – Special Assistant,AgricValue Chain (Cassava).

146. Margaret Ekpenyong Okon – Special Assistant, Women Mobilization.

147. Vincent Ovat (Dylan) – Special Adviser, Eja Farms Project.

148. Mr. Oliver A. Mboto – Special Assistant, Rice Farm Projects.

149. Okem Louis Ebokpo (Eja Comm Leader) Special Assistant, Rice Farms.

150. Sir. Oliver Ntui – Snr. Special Assist., Agric Enterprise Development.

151. Mr. Wilson Egem Agbe – Special Assistant, Produce (Yam).

152. Engr. Godwin Ushie – Snr. Special Assistant, RUWATSA.

153. Mr. Gab Awafung – Special Assistant, Community Development.

154. Ogar Peter Ojong – Personal Assistant Youth Mobilization.

155. Utsu Noah Bisong – Personal Assistant – Economic Development.

156. Abeke John Atele – Personal Assistant Wealth Creation.

157. Emeka Solomon Ogar – Personal Assistant Business Development.

158. Obo Daniel Obo – Personal Assistant Equal Opportunity.

159. Eke Martins – Personal Assistant Ethical Reorientations.

160. Adie Bernard Ekpakpo – Personal Assistant Advocacy.

161. Engr. Amake Christopher Akpamke- Personal Assistant Industrial Development.

162. Beshel James Abunimye – Personal Assistant Farms Management.

163. Etta George Esso – Personal Assistant Youths Empowerment.

Replacements and upgrading:

164. Hon. Owali Inah to replace Chief Ofem Nelson as Director – Ugep Urban Development Authority.

165. Elder Mbang Bassey Mbang replaces Osong Etowa as Director Ugep Urban Development Authority.

166. Mr. Edet Effa replaces Barr. Fidelis Obeten as Member Safety Management Board.

167. Mr. Ashipe Igbo – DG, Cross River State Bio-safety Agency.

168. Mr. Akpanke David Akpanke – Member Hawkers Right Agency.

169. Isomkwo Sictus Ukelina – Special Assistant, Anti-Deforestation.

170. Awusha Prince Peter – Special Assistant Quarries.

171. Ukwayi Hycenth Abanbeshie – Special Assistant, Equal Opportunity.

172. Undeshi Regina Ayade – Special Assistant, Special Duties (North).

173. Sani Sule Bendi – Special Assistant, New Development Areas.

174. Chief Sunny K. Magam – Special Assistant, Man Power Development.

175. Engr. Emmanuel Iddih – Special Assistant, Technical Development.

176. Mr. Chris Moshe – Special Assistant, Project Management.

177. Raymond Efam – Special Assistant, Biotechnology.

178. Daniel Arisha – Special Assistant, Account Management.

179. Willy Momnang – Special Assistant, Information.

180. Prince Richard Ushie – Special Assistant, Wealth Distribution.

181. Prince Nolly Abam Inah – Member – Inland Waterways Taskforce.

182. Victor Nkom Adi – Snr. Special Assistant Education Inspectorate.

183. Godwin Ugare Adah – Special Assist, Community Development (Obanliku).

184. Ursula Onah Agbor – Special Assistant Media.

185. Dr. Pauline Ekori – Chairman Community Development Agency.

186. Sunny Ikawu – Special Assistant Petroleum Product Control.

187. Jerome Ayade – Snr. Special Assistant Forestry.

188. Spokesman Agogo – Snr. Special Assistant Farm Inputs Support.

189. Dennis Egere – Special Adviser Anti- Deforestation.

190. Egnr. Emmauel Eneji Nkpeh – Snr. Special Adviser Power.

Since You Are Here, Support Good Journalism


CrossRiverWatch was founded on the ideals of deploying tech tools to report in an ethical manner, news, views and analysis with a narrative that ensures transparency in governance, a good society and an accountable democracy.

Everyone appreciates good journalism but it costs a lot of money. Nonetheless, it cannot be sacrificed on the altar of news commercialisation.

Consider making a modest contribution to support CrossRiverWatch's journalism of credibility and integrity in order to ensure that all have continuous free access to our noble endeavor.

CLICK HERE

New Feature: Don't miss any of our news again.Get all our articles in your facebook chat box.Click the Facebook Messenger Icon below to subscribe now

Text Advert by CRWatch :Place Yours

Will You To Learn How To Make Millions Of Naira Making Special Creams From Your Kitchen?.Click Here


Expose Your Business And Make More Sales. Advertise On CrossRiverWatch.com Today

You may also read!

Crippled Cross River Judiciary: NJC Is Not The Problem, Governor Ayade Is – Mba Ukweni SAN

By Archibong Jeremiah The position of the Cross River State House of Assembly, on the crippled judicial system in

Read More...

#PhotoNews: Governor Ayade Host First Female UNICAL VC

By Archibong Jeremiah Governor Ben Ayade of Cross River State has hosted first female Vice Chancellor of the University

Read More...

#CRNorthDecides: AAC Cross River Kicks Over Replacement Of Candidate’s Name

By Archibong Jeremiah The Cross River State chapter of the African Action Congress, AAC has accused some Government officials

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Share this now